- NOVINKY
- KLUBOVÉ SLUŽBY
- SLUŽBY ČLENŮ KLUBU
- ZELENÁ LÉKÁRNA
- Tinktury
- Bylinné čaje
- Bezalkoholové tinktury
- Masti
- Doplňky stravy
- Bylinné extrakty - tobolky
- Šťávy
- Koloidní přípravky
- Ájurvéda
- Ruská medicína
- Dle výrobců
- Ochranné prostředky
- ZDRAVÁ STRAVA
- PŘÍRODNÍ KOSMETIKA
- EKO DROGERIE
- ŽIVODARY
- DOMÁCÍ LÁZNĚ
- RELAX
- KNIHY
- DOMÁCÍ KAVÁRNA & ČAJOVNA
- ZAHRADA
- ÚTULNÝ DOMOV
- HRY & ZÁBAVA
- VALAŠSKÁ RUKODĚLNÁ TVORBA
- PROPAGAČNÍ MATERIÁLY
Detail zboží
Ptačí jeřáb - výluh z bylin 50 ml
Tento produkt je vhodný na příznaky: | Imunita, Močové kameny - rozpouštění, Ledviny |
Výrobce: | Naděje |
Balení: | 50 ml |
Dostupnost: | skladem |
Záruka: | - |
Kód: | T15 |
Popis:
Podpora při překonávání stresu a vyčerpání, působení proti projevům stárnutí, posílení imunitního systému.Jeřáb ptačí
- Latinský název: Sorbus aucuparia
- Účinně pomáhá při: Drogu aplikujeme jako účinné antirevmatikum. Jeřáb umí také rozrušovat a vyplavovat močový písek a drobné kaménky a zvyšuje diurézu u ledvinových chorob, charakterizovaných snížením funkce ledvin. Droga také ovlivňuje vylučování žluče do střev, což podporuje proces trávení ve střevech, zejména u starších lidí. Drogu je možné využít i jako regulátor stolice, zvláště v případech, kdy se jedná o trvalý, mírný průjem bez vážnějších příčin.
Botanický popis a pěstování:
Jeřáb ptačí je přímo rostoucí strom s mladými plstnatými, později olysalými větvemi. Listy má lichozpeřené čtyř až devítijařmé, podlouhle kopinaté, pilovité. Drobný bílý květ vytváří latu chocholíků. Z oplodněných květů vznikají oranžové až červené malvice. Jeřáb ptačí má dva poddruhy. Zatímco jeřáb ptačí pravý má lístky po celém obvodu čepele zoubkovité, pak poddruh jeřáb ptačí moravský má lístky mělce pilovité jen v horní třetině. Plody tohoto poddruhu jsou přímo jedlé, sladkoplodé.Jeřáb je hojně rozšířený ve světlých lesích, na stráních, často se vysazuje podél cest.
Sběr a používané části:
Používanou drogou jsou jeřabiny, sbírané koncem srpna a během září. Méně často je předmětem sběru květ, který se sbírá nejlépe mezi desátou a jedenáctou hodinou dopoledne v době plného rozkvětu, což bývá zpravidla v květnu. Květová droga se sbírá hlavně pro přítomnost látek, podobných ženským hormonům. Konzumace čerstvých jeřabin může přivodit lehčí otravu (nevolnost, bolesti hlavy, dávení), kterou zřejmě vyvolává přítomná kyselina parasorbinová a snad i kyanovodík. Sušením nebo vařením však jejich toxicita zcela mizí.
Způsob použití:
Vhodnou lékovou formou je buď macerát, vyluhovaný nejméně 6 hodin, nebo odvar. V obou případech podáváme buď 2 až 3 sklenice nebo 3 až 4 šálky denně. Sušené jeřabiny se mohou po předchozím podrcení běžně přidávat do čajových směsí, zejména při protirevmatické léčbě.Známou lékovou formou je také sirup. Čerstvé jeřabiny odšťavníme (nejlépe pomletím a vylisováním nebo odstředěním), šťávu pak smícháme s cukrem přibližně v poměru 1 : 1 a pomalu povaříme až do zhoustnutí. Obvykle se podávají 3 až 4 lžičky sirupu denně.Z květů jeřabin se připravuje koupel nohou nebo rukou, u dětí pak celková koupel při mírných formách atopického ekzému. Květy jeřábu obsahují kromě jiného látku velmi podobnou ženským hormonům, a proto je doporučujeme aplikovat při veškerých potížích tohoto druhu. Sbírá se květ v plném rozkvětu, nejlépe kolem desáté hodiny dopoledne. Podává se jako nálev z jedné čajové lžičky na sklenici vody, 3x denně, před jídlem.
Zajímavosti:
Jeřáb ptačí dobře snáší znečištěné ovzduší a je s úspěchem vysazován na holinách po zdecimovaných smrkových monokulturách. Plody, které jsou po přemrznutí jedlé, jsou potravou pro ptactvo i lesní zvěř. Jeřábové dřevo je tvrdé a ohebné, používá se při výrobě dýh, násad i hudebních nástrojů. Jeřáb ptačí je v době květu hojně navštěvován včelami.
„Informace v tomto odstavci převzaty z publikací: J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin I. – VII díl.“
Doporučené položky
2025 © Jarilo, jarilo@volny.cz
webdesign: Jarilo, eshop: Synetix