Dub - výluh z pupenů 50 ml
Popis:
Odborná literatura uvádí tyto účinky: působí proti sexuální slabosti u mužů, dále hojí sliznici ústní dutiny a brání vzniku paradentózy. Dále řeší: celiakie, detoxikace, impotence, křečové žíly, neplodnost, oči, pálení žáhy, paradentóza, poruchy erekce, průjem, rýma, trávení, zánět střev, zrak, žaludeční vředy.
Dub - výluh z pupenů 50 ml
Odborná literatura uvádí tyto účinky: působí proti sexuální slabosti u mužů, dále hojí sliznici ústní dutiny a brání vzniku paradentózy. Dále řeší: celiakie, detoxikace, impotencekřečové žíly, neplodnost, oči, pálení žáhy, paradentóza, poruchy erekce, průjem, rýma, trávení, zánět střev, zrak, žaludeční vředy.
Dub letní
- Latinský název: Quercus robur
- Účinně pomáhá při: Droga vykazuje především adstringentní - svíravé působení a zároveň jistý efekt antibiotický. Podává se proto při průjmech a při zánětech v trávicím ústrojí. Zabraňuje přestupu bakteriální nákazy z trávicího ústrojí do oblasti močových cest a pohlavních orgánů. Velmi široké je i zevní použití, užívá se při hemeroidech, kožních zánětech, na mírnější popáleniny, jako kloktadlo, také formou koupelí, například při potivosti nohou.
Botanický popis a pěstování:
Dub je známý, velmi statný strom s vrapatou kůrou a typickými peřenodílnými až peřenolaločnatými listy, u dubu letního krátce řapíkatými. Plodem jsou žaludy, botanicky jde o nažky, uložené ve dřevěné číšce.Dub je hojně rozšířený strom, vyskytující se od nížin do podhůří, který upřednostňuje zásadité podloží. Roste jak ojediněle, tak i ve společenstvích, zvaných doubravy.
Sběr a používané části:
Nejužívanější částí je bezesporu dubová kůra. Sbírá se pouze mladá, hladká kůra z tenkých kmínků nebo větví, nejlépe na jaře. Ojediněle se sbírají na podzim zralé žaludy nebo i list, a sice od jara do konce srpna, než začne žloutnout.
Způsob použití:
Dubová kůra se užívá v podobě odvaru, případně prášková. Vhodnou aplikační podobou je i tinktura z duběnek, která je k mání běžně v lékárnách. Obvyklá dávka práškové kůry je 0,5 až 1,5 g. Drobně drcenou kůru na přípravu odvaru dávkujeme 1,5 až 2 g na šálek objemu 150 až 180 ml. Tinkturu podáváme v dávce 15 až 25 kapek 2 až 4 krát denně. Pro zevní použití připravujeme odvar s vyšší koncentrací. Při použití koupele, například sedací při hemeroidech, bereme 30 až 40 g drogy na 1 litr odvaru. Pro přípravu většího množství vody na lázeň stačí 20 až 25 g drogy na 1 litr. V těchto případech připravíme 5 litrů dlouho vařeného odvaru a po delším vyluhování přidáme do lázně. S ohledem na cenové relace je lépe místo kůry použít listovou drogu, která je dostupná po celý rok. Na bolestivé klouby bez otoků přikládáme kašovitý obklad z čerstvých , drcených listů. Obklad necháme přiložený nejprve hodinu, ale při dobré snášenlivost jej můžeme nechat i přes celou noc.
Zajímavosti:
„Informace v tomto odstavci převzaty z publikací: J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin I. – VII díl.“
Doporučené položky