Anona ostnitá
Botanický popis a pěstování:
Anona ostnitá neboli Graviola. Stálezelený malý stromek až 4 metry vysoký. Listy jsou střídavé, na větvích nápadně dvouřadě uspořádané, kopinaté, 8 – 16 cm dlouhé a 3 – 7 cm široké, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé. Květy vyrůstají nejčastěji přímo z kmene, jsou asi 3 cm dlouhé, tvoří je 6 masitých, srdčitých, žlutavých okvětních lístků, z nichž vnější jsou poněkud delší než vnitřní. Plodolisty se při dozrávání mění v měchýřky, které za plné zralosti navzájem srůstají a vytvářejí až 30 cm dlouhý a 0,3 – 1,5 kg, výjimečně až 4,5 kg těžký nepravý plod. Tento plod má nepravidelný, široce vejčitý tvar, je tmavozelený a na povrchu s měkkými ostny, jeho dužnina je sněhobílá, velmi šťavnatá, sladkokyselá a obsahuje 40 – 100 asi 1,5 – 2 cm velkých černých semen.Původní vlastí je zřejmě Karibská oblast, možná se přirozeně vyskytuje i ve Střední Americe a v severní části Jižní Ameriky. V současné době se pěstuje v tropických oblastech celého světa. Stromu se daří v oblastech s vysokými průměrnými ročními teplotami (25 – 30 °C), přičemž minimální teploty by neměly klesnout pod 5 °C; optimální roční srážkový by měl činit kolem 1000 mm, v průběhu vegetace snáší suchou periodu, zejména v období květu. Půdy mají být dobře zásobené živinami, propustné, mírně kyselé.
Sběr a používané části:
Předmětem sběru jsou plody. Plod je hodně velký a nakysle sladká bílá dužina se buď rovnou jí anebo, co je běžnější, používá se na výrobu ovocných nápojů a dření.Jeden z nejchutnějších druhů tropického ovoce, nejlepší je čerstvé. Špatně snáší transport (plody jsou náchylné k otlačení, a pak snadno zahnívají); to je důvodem, proč se do Evropy prakticky nedováží.
Způsob použití:
Nejvhodnější k použití je tinktura.Plody se používají k přímé konzumaci či na výrobu nápojů a dření.
Zajímavosti:
Anona účinně útočí na zhoubné buňky 12 typů rakoviny a může je zabíjet, včetně rakoviny tlustého střeva, prsu, prostaty, plic a slinivky. O třech složkách je dokázáno, že jsou při zpomalování růstu rakovinných buněk 10 000 krát silnější než Adriamycin, běžně používané chemoterapeutické léčivo. Na rozdíl od chemoterapie složky extrahované ze stromu graviola selektivně pronásledují a zabíjí pouze rakovinné buňky a nepoškozují zdravé buňky.
„Informace v tomto odstavci převzaty z publikací: J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin I. – VII díl.“